Kadınlar için gerekli 5 vitamin


 

A vitamini

A vitamini antioksidan özelliği ile kemikleri, dişleri, yumuşak doku, cilt ve mukozanın gördüğü zararları onarır ve güçlenmesine yardımcı olur. Her yaştan kadının A vitamini ihtiyacı vardır. A vitamini ayrıca, kronik hastalık riskini azaltır, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

A vitamini açısından zengin besinler; havuç, kavun, kabak, kayısı, domates, karpuz, brokoli, lahana, papaya, şeftali, kırmızıbiber, ıspanak, yumurta, karaciğer, süt ve güçlendirilmiş tahıllardır.

B2 vitamini

Riboflavin olarak bilinen B2 vitamini sağlıklı bir metabolizma için çok önemlidir. Enerjiyi artırdığı gibi, karıncalanma, uyuşma, anksiyete, stres ve yorgunluğu azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir. B2 vitamini eksikliğinde kadınların hiç hoşuna gitmeyecek belirtiler ortaya çıkabilir. Metabolizma etkilenir, gözler soluklaşır, dil ve boğaz ağrısı oluşabilir, bağışıklık sistemi ve sinir fonksiyonları etkilenebilir, ağız ülserleri, dudak çatlakları, kuru saçlar, kırışıklıklar ve ciltte kaşıntı görülebilir.

B2 vitamini açısından zengin besinler; et, peynir, süt, yoğurt, yapraklı sebzeler, maya, yumurta, tahıllar, kepekli tahıllar, soya fasulyesi, badem, fındık ve mantardır.

B6 Vitamini

Piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan temel vitamindir. Bu özel vitamin aynı zamanda depresyon, kalp hastalığı ve hafıza kaybının risklerinin azalmasına yardımcı olur. Vücudun hormon ve beyin kimyasalları üretmesini destekler. Aynı zamanda kan şekerini de düzenler. Hamile kadınların sabah bulantılarından kurtulması için B6 vitamini alması önerilir. Vücutta B6 vitamini eksikliği anemiye neden olabilir.

B6 vitamini açısından zengin besinler; tahıllar, avokado, muz, et, fasulye, balık, yulaf ezmesi, fındık, tohumlar ve kuru meyvelerdir.

B7 Vitamini

Biotin olarak bilinen B7 vitamini, yağ asitlerinin işlenmesi, hücre büyümesi ve sentezi için gereklidir. Bu vitamin ter bezlerini, saç ve cildi sağlıklı tutar. Saçın uzamasını sağlar ve tırnakların kırılmasını önler. Ayrıca, B7 vitamini kemik büyümesi ve kemik iliği için gereklidir. Kolestrol seviyesini normal seviyede tutar. B7 Vitamini eksikliği çok nadir olarak görülür ancak görülmesi halinde saçlar dökülür, kalp atışları anormalleşir, uyuşukluk, anemi ve hafif depresyon gözlemlenebilir.

B7 vitamini açısından zengin besinler; balık, tatlı patates, badem, havuç, muz, kavun, sarı meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kahverengi pirinç, biber, yumurta sarısı, yulaf ezmesi, süt, peynir, yoğurt, fındıktır.

B9 Vitamini

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, Alzheimer, depresyon, kanser ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda folik asit olarak da bilinen B9 Vitamini her kadın için önemlidir. Beyin sağlığı ve hücresel işleyişi geliştirir ve doğurganlığı artırır, gebelik sırasında bebeğin gelişimini sağlar.

B9 vitamini açısından zengin besinler; Koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu, kuşkonmaz, kavun, çilek, güçlendirilmiş tahıllar, baklagiller, fasulye, maya ve yumurtadır.


Herbalife Formül 2 Vitamin ve Mineral Kompleks Kadınlar İçin 60 Tablet

30.12.2021

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.